Kommenteeri

Vananaistesuvi Suuremõisa lossis oli soe ja hubaneVananaistesuvesse mahtus 2023. aastal kaks toredat erituuri ja Helin-Mari Arderi ja Teet Raigi kontsert tassikese teega.
Kahel laupäeval sai Suuremõisa lossis ennast harida mõisaaja teemal: 9. septembril toimus lossituur "Mõisahärra äriplaan" Helgi Põlloga ja 16. septembril "Mõisarahva eluolust" Marju Lippuriga. Planeeritud tuur "Mõisarahva hügieenikommetest" Vello Kaskoriga lükkus edasi (ja toimus hoopis sauna-aasta lõpetuseks detsembris glögikohvikutepäeval). 

Helgi Põllot oli kuulama tulnud – nagu tema tuuride puhul oodata – mitukümmend huvilist. Kuulsime lugusid mõisnike majandamisest – täpsemalt viina põletamisest, meriinolammastest ja muudest katsetest läbi sajandite hoida elus nii talurahvast kui ka iseennast.

Oleme väga tänulikud Marju Lippurile, kes hüppas vähese etteütlemisega paati, et valmistada ette erituur mõisarahva eluolust. Ka Marju tuurile tuli paarkümmend huvilist, väiksemaid ja suuremaid. Kuulsime Suuremõisa vägevatest mõisaprouadest ja -härradest, nende järeltulijatest, külaliste võõrustamisest, mõisaaja meelelahutusest ja nooremate kuulajate rõõmuks mõnda kummituslugugi. Saime teada vägagi markantseid fakte: kuidast härraste lapsed said taskuraha teenida iga mahalastud roti pealt, näidates ette selle saba, või kuidas Putkastest päevaks külla tulnud noored lausa kaheks nädalaks jäid.

Vananaistesuve Suuremõisa lossis lõpetas hubane kontsert 22. septembri õhtul. Esinesid Helin-Mari Arder ja Teet Raik. Kontsert oli veidi jazzilik, veidi juba sügisesse vaatav. Kuulsime Helin-Mari enda muusikat, teisi armastatud eesti autoreid, jazziklassikat, maailmamuusikat. Ja salongilikul õhtul pakkusime tassikese lõhnavat ürditeed.

Kontserti t
oetasid Eesti Kultuurkapital, MTÜ Kärdla Kohvikutepäev ja Leader programm.


Lisa kommentaar

Email again: